PIRMADIENIS (08.23)
R.DAILIDĖS FOTOGRAFIJOS PARODA "GYVENIMAS DŽIAZE"
Buratino langai (Vilniaus g. 237)
40 geriausių viso gyvenimo darbų, kurtų beveik 50 metų.
GRAFFITI "VANDUO BRANGESNIS NEI AUKSAS". MENININKAS KAROLIS GRUBIS
Aušros al. 27
Postapokalipsė - tai laikas, kai vandens kaina brangesnė už auksą, saugus užuovėjis tampa laikinais namais. Visa tai mus veda prie išgyvenimo instinktų. Piešinyje vaizduojamas jaunuolis, filtruojantis rastus vandens likučius. Tikėdamasis, jog galės numalšinti savo troškulį ir neapsinuodyti. Nes po apokalipsės giluminiai vandenys buvo užteršti negrįžtamai. Už jo vaizduojamas senas namas, tai gražus prisiminimas į saugius namus, ko jis dabar nebeturi, spalvos - raudona simbolizuoja gyvybę, mėlyna - vandenį, o geltona viršuje - tai viltis, su kuria kiekviena diena keliamės. Viltis, jog sutiksime kitus išgyvenusius Šiauliečius ir galėsime pasidalinti išgyvenimo istorijomis. Kūrinio pavadinimas: "Vanduo brangesnis nei auksas"
SOCIALINIŲ-KŪRYBINIŲ DIRBTUVĖS „KILOWAC 4“
10:00-19:00, Zubovų rūmai (Aušros al.50)
Vėl vyks jau 4toji kūrybinė laboratorija „Kilowac“, kurios metu profesionalūs menininkai kurs originalius šviestuvus ir šviečiančius meno objektus. Sukurti šviestuvai ir objektai bus dovanojami Šiaulių regiono ir Respublikos organizacijoms – ligoninėms, slaugos namams ir kt. socialinėms įstaigoms. Į dirbtuves pakviesti profesionalūs menininkai: Aurelija Maknytė, Aušra Kleizaitė, Birutė Zokaitytė, Vaiva Kovieraitė Trumpė, Eglė Vertelkaitė, Ričardas Grinius, Ričardas Peleckas, LinasTaraškevičius, Žaneta Jasaitytė, Žilvinas Jagėla.
SPEKTAKLIS - STEPAI, GAZO!
18:00-19:20, Prie Lapės
„Stepai, gazo!“ - tai dviejų aktorių storytellingo spektaklis, smagia ir ironiška forma atskleidžiantis neįtikėtinai įdomius, bet mažai kam žinomus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro gyvenimo įvykius. Jau pirmosiomis spektaklio minutėmis žiūrovams taps akivaizdu,
kad S. Batoro gyvenimas yra kupinas įdomių, intriguojančių ir įtraukiančių nuotykių. Šis mūsų šalies valdovas, kilo iš Transilvanijos, kuri pasauliui yra puikiai žinoma dėl joje gyvenusio legendinio grafo Drakulos ir jo šiurpių istorijų.
Aktoriai Laurynas Jurgelis ir Aleksandras Špilevoj spektaklio metu papasakos iki šiol mažai girdėtą, realiais faktais paremtą, bet pačių aktorių išmone, fantazija ir smagiomis prielaidomis praskiestą istoriją.
Spektaklis vyksta po atviru dangumi, jame nenaudojami įprasti dramos teatro elementai - scenografija, sceninis apšvietimas, kostiumai, grimas, šiuolaikiniai scenos efektai ir kt. Spektaklyje apskritai nebus jokios scenos. Susirinkus žiūrovams, aktoriai, panašiai kaip praeityje vežimais
klajoję artistai, atvažiuos dviem savo motociklais, ir nulipę nuo jų, pradės savo improvizuotą storytellingo pasirodymą, pasitelkdami tik tai, kas telpa jų motociklų krepšiuose. Tokiu būdu žiūrovai pamatys, kaip tuščioje erdvėje iš nieko gimsta spektaklis. Taip pat jie išgirs smagią,
įdomią istoriją, iškelsiančią nemažai klausimų ne tik apie Lietuvos praeitį, bet ir mūsų dabartį - mūsų nepaaiškinamas baimes, troškimus, kompleksus ir svajones.
Keliaudami motociklais po visą Lietuvą, spektaklio aktoriai ne tik rengia pasirodymus, bet ir tyrinėja skirtingus Lietuvos kraštus, renka vis naujas istorijas, legendas, mitus ir artefaktus, pasakojančius apie vietinius praeities ir dabarties herojus. Jie kolekcionuoja šias istorijas ir tuoj pat naudoja jas kituose savo pasirodymuose. Tokiu būdu šio ciklo spektakliai yra nuolatos kintantys, kaskart pasipildantys vis naujais pasakojimais ir nuotykiais, o patys aktoriai savo kelionių metu vis geriau susipažįsta su skirtingais Lietuvos regionais bei supažindina su jais savo spektaklių žiūrovus, tapdami Lietuvos istorijos, legendų ir mitų skleidėjais visoje šalyje.
Režisierius - Aleksandr Špilevoj.
Vaidina: Aleksandr Špilevoj ir Laurynas Jurgelis.
OFICIALUS „ŠIAULIŲ NAKTŲ“ ATIDARYMAS.
19:00, Stogelis (Vilniaus g. 213)
Arūno ir Redos Uogintų postapokaliptinis performansas
ŽILVINO JAGĖLOS PARODOS "ŠILUMA" ATIDARYMAS
18:00-19:00, Zubovų rūmai (Aušros al.50)
Trumpas: Žilvinas Jagėla Vilniuje gyvenantis iliustratorius ir muzikantas, kuriantis plakatus, albumų viršelius, animaciją ir visokias kitas grožybes. "ŠILUMOJE” susikoncentruota ties atskirais personažais, satyriškai reprezentuojančiais atostogaujančios Lietuvos vaizdą.
Žilvinas Jagėla ,,ŠILUMA”
Žilvinas Jagėla (1989) - Vilniuje gyvenantis iliustratorius ir muzikantas, kuriantis plakatus, albumų viršelius, animaciją ir visokias kitas grožybes. Paprastai Žilvino iliustracijose dominuoja spalvotos smulkmeniškos chaotiškos marmalynės, tačiau naujoje parodoje ,,ŠILUMA” susikoncentruota ties atskirais personažais, satyriškai reprezentuojančiais atostogaujančios Lietuvos vaizdą. 2020-ųjų vasarą po Lietuvą keliavo visi – ir banditai, ir senukai, ir festivaliniai neformalai. Jų visų keliai kirtosi perpildytose paežerėse, keltuose, pajūrio kavinėse ir didmiesčių centruose supiltuose smėliuose. Dalį parodos eksponatų Žilvinas tiesiog nukopipeistino iš realybės, dalį išgalvojo.
www.facebook.com/zilvinas.jagela
www.instagram.com/zilvinas.jagela.illustration
POSTAPOKALIPTINIS KINAS "AŠ ESU GRETA"
21:00-22:40, Botanikos sodas (Pataičių g. 4)
2018-ųjų rugpjūtį penkiolikmetė mokinė iš Švedijos Greta Thunberg, užuot ėjusi į pamokas, pradėjo streiką dėl klimato kaitos. Jos klausimas suaugusiesiems buvo toks: „Jei jums nerūpi mano ateitis Žemėje, kodėl turėčiau ko nors siekti mokykloje?" Per kelis mėnesius jos keliu pasekė šimtai tūkstančių jaunuolių pasaulyje. Greta, tyli švedų mergaitė su autizmo spektro sutrikimu, tapo pasaulinio garso aktyviste. Režisierius ją sekė nuo pirmosios mokyklos streiko dienos nė nenutuokdamas, kad liudija vieno įtakingiausių žmonių pasaulio istorijoje kelionės pradžią.
„Jau kelerius metus Gretos vardas skamba tiek jos įkvėptų milijonų „Fridays for Future" aktyvistų, tiek ją šmeižiančių aukšto rango politikų ir klimato kaitos skeptikų lūpomis. Tai unikali galimybė su ja ir jos pasaulėžiūra susipažinti iš arčiau, ir už tai po filmo jautiesi nepaprastai dėkingas." (Aistė Račaitytė)
MMLAB SPEKTAKLIS "ŽENKLAI"
23:00-00:00, Botanikos sodas (Pataičių g. 4)
Vienos dalies audio spektaklis – atmosferinis dangaus stebėjimas
Spektaklio anotacija:
Senovės žmogui žvaigždžių išsidėstymas, jų judėjimas, Zodiako ženklų reikšmė turėjo ne vien praktinę (dangaus šviesuliai buvo pirmieji erdvės ir laiko matai), bet ir simbolinę bei mitologinę reikšmę, – žvaigždėtas dangus buvo viena svarbiausių pirmykščių gamtos „knygų“. Dangaus šviesuliai įkvėpė mąstyti, kurti, tikėti dievų galybe ir žmogaus kosmine paskirtimi. Įvairiose Žemės vietose skirtingu metu pasirodantys ir dingstantys žvaigždžių sambūriai, ilgainiui buvo susieti su tam tikromis žmogui svarbiomis patirtimis bei idėjomis ir tapo dangaus ženklais.
Žiūrovui šis spektaklis – tai keliasluoksnė patirtis; atmosferinis dangaus stebėjimas vyks tokiose vietose, kur spektakliai vyksta retai: parkuose, pievose, toliau nuo miesto šviesų ir „miesto reikalų“. „Ženklams“ reikalinga rami oazė tam, kad galėtume panirti į žvaigždėtą dangų ir po juo gimstančią istoriją. Nors spektaklis inspiruotas dangaus vaidmens Baltų tradicijose, ši patirtis nebus tarsi senos enciklopedijos vartymas.
„Ženklais“ toliau tęsiama pažintis su dangaus skliautu ir jo inspiruotomis istorijomis, prasidėjusi 2018 m. pristatytame taip pat atmosferiniam dangaus stebėjimui skirtame kūrinyje „Signalai“.
Birutė Kapustinskaitė, dramaturgė:
„Ženklai“ – tai paraleliai plėtojami pasakojimai apie tarpusavyje nesusijusius veikėjus, ieškančius to paties: laiko, prasmės ir tikėjimo. Jie taip nori visa tai surasti, kad patys pradeda painiotis visatos siunčiamuose ženkluose. Tai vyksta Žemei skriejant aplink Saulę trisdešimt kilometrų per sekundę greičiu.
Greta trumpų istorijų ir dialogų fragmentų, įsipina ir dar viena pasakojimo linija, kurios metu susipažįstame su keletu žvaigždynų, istorijomis apie juos, taip pat – ir su tų žvaigždynų veikėjais bei jų tarpgalaktinėmis problemomis.
Tai tikrai „Signalų“ tęsinys, tik šįkart rėmėmės lietuviškais pasakojimais apie žvaigždes. Jų belikę labai nedaug, todėl kūrinyje veikiau galima apčiuopti, nujausti lietuvišką dangaus tyrinėjimų palikimą, kuris, nors ir nedidelis, bet yra labai įdomus.
Paulius Markevičius, režisierius:
Ar būna, kad norisi kažką keisti gyvenime arba pradėti ką nors naujo – ir atrodo, jau esi pasiruošęs, tik lauki kokio ženklo, tarsi patvirtinimo, kad tavo mintys ir viltys teisingos? O sulaukęs ženklo – tikrai kažką darysi? Tarytum kažkas priklausytų ne vien nuo tavęs?.. Šis garso spektaklis yra būtent apie tokias situacijas ir jose esančius žmones. Ir apie Tuos Ženklus apskritai, kam jie mums reikalingi ir kodėl mes jų taip laukiame.
„Ženklų“ idėja gimė sukūrus pirmąjį garsinį spektaklį – atmosferinį žvaigždžių stebėjimą „Signalai“. Tuomet inspiracijų sėmėmės iš šiuolaikinių, bendrųjų žinių apie dangų. Pagalvojome, jog mūsų tautoje tikrai yra autentiškos informacijos apie žmogaus santykį su dangaus kūnais, senosios kosmologijos palikimo – kaip mūsų protėviai analizavo dangų. Tad nusprendėme antrąjį spektaklį kurti susipažindami ir supažindindami su Baltų tradicijomis, jų santykiu su dangumi.
„Ženklai“ yra atskiras, savarankiškas kūrinys. Nors, kaip ir „Signalai“, jis yra skirtas klausymui po nakties dangumi, stebint objektus ir tarp jų gimstančias istorijas, tačiau kartu ir skirtingas. „Signalus“ kūrėme remdamiesi ekskursijos forma, „Ženklais“ ieškome įsivaizduojamų tiltų, sujungiančių praeities ir šiandienos žmonių jausmus iš pakeltos į dangų galvos perspektyvos.
Mudviem su Birute, kuriant šį dangaus stebėjimą, buvo svarbu įspėti ir apčiuopti esmines emocijas, kokias jautė žmonės, anuomet tyrinėdami dangų, ir ieškoti tų įvaizdžių atspindžių šiandien. O tiems, kam žvaigždynų žemėlapiai yra naujiena, tai bus puiki proga susipažinti su jų geografija – kiekvieno rodymo metu dalyvaus ir astronomas, kuris padės susiorientuoti danguje bei po spektaklio mielai atsakys į kilusius klausimus.